Aktualności | News
Języki obce i język polski – INFORMACJA DLA STUDENTÓW I ROKU studiów I stopnia i jednolitych magisterskich r. ak. 2024/25
19.09.2024
Informacja
LEKTORATY JĘZYKA OBCEGO oraz JĘZYK POLSKI DLA OBCOKRAJOWCÓW
INFORMACJA DLA STUDENTÓW I ROKU
PRZECZYTAJ KONIECZNIE!
INFORMACJA DLA WSZYSTKICH STUDENTÓW I ROKU STUDIÓW I STOPNIA ORAZ JEDNOLITYCH MAGISTERSKICH oprócz MEDYCYNY, PEDAGOGIKI PRZEDSZKOLNEJ I WCZESNOSZKOLNEJ (jednolite magisterskie), FILOLOGII, PIELĘGNIARSTWA i KIERUNKÓW ANGLOJĘZYCZNYCH. Informacja dla tych kierunków znajduje się na dole strony.
- OBOWIĄZKOWE LEKTORATY
Lektoraty języków obcych są obowiązkowe, rozpoczynają się od II semestru studiów i trwają 4 (I stopień) lub 5 semestrów (jednolite magisterskie). Lektorat jest przedmiotem, który musi być zaliczany chronologicznie (każdy semestr po kolei). - WYBÓR JĘZYKA OBCEGO
Decyzję o wyborze języka podejmowali Państwo podczas wypełniania dokumentów przy rekrutacji na studia. UWAGA! Jeżeli nie pamiętasz lub nie wiesz, jaki język wybrałaś/łeś (np. dokumenty były wypełniane przez rekrutera), jak najszybciej zgłoś się do Dziekanatu i poproś o sprawdzenie tej informacji w Twojej teczce!
UWAGA! Nie należy wybierać języka, którego się nie zna lub zna słabo.
- POZIOM LEKTORATU JĘZYKA OBCEGO
Zgodnie z przepisami, student kończący studia I stopnia (licencjat) ma obowiązek znać język obcy na poziomie B2, a student kończący studia magisterskie – na poziomie B2+. W związku z tym, nie organizujemy grup niższych niż B1. Jeżeli Student zna język na niższym poziomie, powinien wykorzystać I semestr studiów (bez obowiązkowego lektoratu) na uzupełnienie swoich umiejętności. W takim wypadku należy zapisać się na kurs językowy albo uczyć się intensywnie we własnym zakresie. SJO UAFM organizuje dodatkowe kursy komercyjne na życzenie Studentów.
Kandydaci na studia, którzy nie znają poziomu swoich umiejętności (ew. studenci, którzy nie są pewni swojego poziomu) powinni przed wyborem języka wykonać test samooceny, który znajduje się na stronie SJO. Test wykonuje się dla własnej informacji, samodzielnie, a następnie sprawdza z podanym kluczem (NIE JEST TO TEST PRZYPORZĄDKOWUJĄCY DO GRUPY LEKTORATOWEJ!).
- ZMIANA JĘZYKA OBCEGO
Jeśli dokonałaś/łeś błędnego wyboru języka, do końca października możesz jeszcze zmienić swoją decyzję. W tym celu należy wysłać maila z precyzyjną informacją na adres: sjo@afm.edu.pl do 30 października. - ZWOLNIENIA Z LEKTORATÓW
W sprawie ewentualnego przepisywania ocen z lektoratu, należy zapoznać się z informacjami na stronie SJO. Uczestnictwo w zajęciach lektoratowych jest obowiązkowe dla wszystkich Studentów dopóki nie uzyskają PISEMNEJ zgody na przepisanie oceny od Kierownictwa SJO. Z pytaniami w tej sprawie należy zgłaszać się do SJO osobiście, telefonicznie lub mailowo. Decyzje dot. ewentualnego przepisania oceny podejmowane są przez Kierownictwo SJO do końca października. - JĘZYK ANGIELSKI
Studenci, którzy wybrali język angielski, w grudniu będą proszeni o wykonanie testu online, który będzie miał na celu przypisanie do grup z tego języka. Nie należy mylić tego testu z udostępnionym na stronie SJO testem w wersji pdf do indywidualnego wykorzystania przez kandydatów/studentów (patrz: pkt. 3). Informacja dot. testu plasującego będzie podana na stronie Uczelni, SJO oraz Dziekanatów.
Testu online NIE WYKONUJĄ studenci, którzy wybrali język obcy INNY niż angielski.
- INNE JĘZYKI OBCE
Lektoraty języka angielskiego oraz niemieckiego będą odbywały się zgodnie z wybranym przez studenta trybem studiów. Zgodnie z informacją w deklaracji wyboru języka, lektorat języka hiszpańskiego, francuskiego, rosyjskiego i włoskiego zostanie uruchomiony wyłącznie przy odpowiedniej liczbie zgłoszonych chętnych. W zależności od liczby zgłoszeń na dany język, zajęcia mogą odbywać się: a) dla studentów stacjonarnych w terminach zjazdów niestacjonarnych; b) dla studentów niestacjonarnych w terminach od poniedziałku do piątku.
Studenci kierunków: lekarskiego, pielęgniarstwa, pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej i architektury II stopnia nie mogą wybrać innego języka obcego niż angielski.
- JĘZYK POLSKI DLA OBCOKRAJOWCÓW
Studenci obcokrajowcy studiujący po polsku mają obowiązek uczęszczać na przedmiot Język polski akademicki,który zgodnie z planem studiów odbywa się w dwóch pierwszych semestrach nauki i obejmuje 120 jednostek dydaktycznych. Studenci, którzy w pierwszym semestrze uzyskają co najmniej ocenę dobry (4,0), mogą być zwolnieni z uczestnictwa w zajęciach w drugim semestrze. Studenci, którzy otrzymają ocenę niższą niż 4,0 będą obowiązkowo i odpłatnie uczestniczyć w zajęciach w drugim semestrze (60 godzin).
INNE KIERUNKI
KIERUNEK LEKARSKI
Na kierunku lekarskim obowiązkowym lektoratem dla wszystkich studentów jest Medical English, który jest realizowany w semestrach I, II, III i IV i kończy się egzaminem. Na lektoracie odbywa się nauka specjalistycznego języka medycznego na poziomie B2+.
PIELĘGNIARSTWO I stopień
Obowiązkowym lektoratem na kierunku pielęgniarstwo jest język angielski, nauczany na poziomie B2. Studenci nie mogą realizować innego języka obcego w ramach obowiązkowego lektoratu. Egzamin końcowy po V semestrze studiów przeprowadzany jest na poziomie B2. Prosimy o zapoznanie się z informacją w punkcie 3 powyżej.
FILOLOGIA ANGIELSKA
Studenci Filologii muszą zaliczyć lektorat języka obcego innego niż angielski. Wymagany poziom biegłości po czterech semestrach nauki, to poziom B2. Prosimy o bardzo dokładne zapoznanie się z informacjami w punktach 1, 2, 3, 4, 5, 7 i 8 powyżej.
PEDAGOGIKA PRZEDSZKOLNA I WCZESNOSZKOLNA (jednolite magisterskie)
Obowiązkowym lektoratem na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (jednolite magisterskie) jest język angielski, realizowany na poziomie od B2 do B2+. Lektorat trwa 8 semestrów i kończy się egzaminem na poziomie B2+. Prosimy o zapoznanie się z informacją w punktach 3, 5 i 6 powyżej.
KIERUNKI ANGLOJĘZYCZNE – International Tourism, International Business, International Relations
Studenci w I semestrze studiów dokonują wyboru przedmiotu Spanish lub German.